Šv. Patrikas projektauja ir seka pasakas „Žaliojoje pasakų šalyje“ Dieveniškėse
2010 metų „Šv. Patrikas“ kovo 17 d. kvietė į „Žaliąją pasakų šalį“ Šalčininkų r. Dieveniškių „Ryto“ vidurinėje mokykloje. Be to, jis paskelbė vėliau, kovo 18 d., keliausiąs pas mūsų naujuosius eTwinning erdvės partnerius Seinų bendrojo lavinimo mokyklų susivienijime. Tai reiškia, kad partnerių, neabejingų žaliajai šventei, turime ir kaimyninėje Lenkijoje, o mokytojos Monikos Kovalskos palaikoma draugystė, užsimezgusi po patrikiškos „Žaliuokime!“ iniciatyvos (žr. http://greenkidsnews.blogspot.com ) PL-LT jaunimo mainų fondo finansuotame projekte „Be Green!“ (žr. http://zaliuokime.blogspot.com ), tęsiasi! Tiesa, nei pats Patrikas, nei jo bičiulis Leprikonas žaliuojančiai 5-12 klasių ir jų mokytojų miniai taip ir neprisistatė, tačiau jo įgaliojimus priėmusi „Trijų seserų“ grupė buvo renginio centre.
Šv. Patriko diena Dieveniškių „Ryto“ vidurinėje mokykloje minima nuo 2007 metų. Kiekvienais metais pirmenybė suteikiama praktiniam anglų kalbos mokymosi aspektui ir vis kitai, aktualiausiai tais mokslo metais, temai. Pirmaisiais metais kvietėme Šalčininkų rajono mokyklų anglų kalbos mokytojus ir mokinius susipažinti su Airijos kultūra ir pristatyti vieni kitiems aktyviuosius mokymo/si metodus. Antraisiais metais populiarinome mintį, kad globaliajame pasaulyje svarbu ekologiškai elgtis ir su gamta, ir su kalba, o tuo pačiu ir tauta bei jos kalba ir kultūra. Susidomėjusiųjų ratas išsiplėtė, pristatymus „Pergalingajam Šv.Patriko žygiui prieš Globalųjį pavojų“ atsivežė mokyklos iš Šalčininkų rajono, Alytaus ir Vilniaus. Trečiaisiais metais rūpinomės komunikaciniais įgūdžiais, bendradarbiavimu ir projektine vadyba tarptautinėje erdvėje, todėl surengėme dirbtuves projektautojų komandai „Žaliojoje Šv.Patriko“ kavinėje.
Šių metų, ketvirtųjų, žaliosios dienos tikslas – parodyti mokinių kūrybą. Kodėl? Antrus metus mokykloje veikiantis „Europiečio tapatybės“ projektas įtraukė gabius jaunimo kultūros kūrėjus ir jau gali pasigirti kelių rūšių rezultatais. Tai autentiški Europos komisijos finansuoto Mokymosi visą gyvenimą programos Comenius Daugiašalės mokyklų partnerystės projekto „European Identity“ ketvirtojo etapo bendradarbystės pavyzdžiai ir gaminiai. Stengėmės pademonstruoti įvairovę. Pateikėm nacionalines pasakas anglų kalba (kiekvienai projekto mokyklai dalyvei tai užsienio kalba): „Ryto“ pastatymą „Trys broliai“ (atliko „Trys seserys“), Kaarvik Skole videopasaką „Lapino našlė“ ir Europeanity United „Viskas gerai, kas gerai baigiasi“.
Nors turėjome ir video versiją, „Trijų seserų“ – pastatymą pateikėme gyvai. Pasirinkome tikslingai. Viena – leidome pasigėrėti „aktorėmis“, sceniniu sprendimu, skambesiu anglų kalbos, perteikusios lietuvišką kontekstą. Kita vertus, įtraukdami mokinius „iš salės“, priminėme, kad pastatymas lankstus ir gyvas. Pagrindinė trupė – trys „seserys“, o dar dvylika pagalbininkų yra „iš minios“ arba - iš gyvenimo. Fortino erdvėje (Italijoje, Baryje), apsiribojome šešiais svečiais iš tarptautinės komandos; broliais princais, skruzdėlynu, bičių spiečiumi ir antimis pavirto partneriai iš Latvijos, Italijos, Norvegijos ir Kipro. Na, o kad tai įvyktų, reikėjo patreniruoti tarpkultūrinius bendravimo įgūdžius.
Kaarvik Skole susukto filmuko norvegų liaudies pasakos motyvais forma yra šios mokyklos veiklos projekte stilius. Panašiai jie traktuoja visus darbus: mokiniai (pradinės ir pagrindinės mokyklos) praktiškai juos atlieka, įsitraukia, na, o techniškai apdoroja mokytojai.
Trečiasis video filmukas „Viskas gerai, kas gerai baigiasi“ – dokumentinis. Jis įamžino „kaip viskas buvo“ ir nepretendavo į jokius meninio vertinimo apibrėžimus. Esmė – nepagražintos ir neiškarpytos akimirkos, neesminės ir keblios, nes būtent jomis tikėjomės perteikti tarpkultūrinį vyksmą ir nuotaiką. Per tris dienas jungtinė penkių šalių jaunimo grupė sukūrė scenarijų, dekoracijas, parinko muziką ir suvaidino jaunimo aktualijas pasakos forma.
Renginį užbaigėme „Įspūdžiais Baryje, Italijoje“, filmuku, kuris derėjo prie bendros renginio temos – pasidalinimu gerąja patirtimi, įgyta ketvirtajame „Europiečio tapatybės“ projekto etape (išsamiau - http://www.euopeanity.comze.com)
Dėkojame žmonėms, be kurių „Šv. Patrikas‘2010“ nebūtų įvykęs: „Trijų seserų“ grupei (Karolinai Raževičiūtei, Erikai Urbelevič, Anželikai Ratkevičiūtei), „meistrui“ Jurijui Sinickiui, „montuotojui“ Gintautui Jonui Šedžiui, pavaduotojai ugdymui R.Barsulienei už renginio integravimą į ugdymo procesą, direktorei L.Mikalauskienei už dokumentinę medžiagą. Linkime savo eTwinning partneriams Seinuose ir sau vaisingo bendradarbiavimo, plėtojant žaliojo renginio edukacines idėjas projekto „Šv. Patrikas lankosi Lenkijoje ir Lietuvoje“ erdvėje
No comments:
Post a Comment